Ubezpieczenie na życie: dlaczego potrzebujesz i jak wybrać

Nawet jeśli nie jesteś kaskaderem, sportowcem ekstremalnym ani nie podejmujesz ryzyka na co dzień, zapoznaj się z programami ubezpieczeń na życie. Dzięki ubezpieczeniu na życie można zaoszczędzić na planowane wydatki, takie jak ślub czy zaliczka na poczet kredytu hipotecznego, lub zapewnić sobie podwyżkę emerytury.
Jaka jest korzyść z ubezpieczenia na życie?
Ubezpieczenie na życie ma nie tylko swój pierwotny cel, zapewnienie poduszki bezpieczeństwa dla najbliższych na wypadek, gdyby Tobie coś się stało, ale także inne korzyści:
- Oszczędzać na planowane wydatki, takie jak czesne za studia dzieci;
- Oszczędzać na podwyżkę emerytury.
Ubezpieczenie od ryzyka
W swojej czystej formie ubezpieczenie na życie oparte na ryzyku oznacza, że istnieje tylko jedno zdarzenie objęte ubezpieczeniem, utrata życia. W tym przypadku ubezpieczony będzie płacił składkę jednorazową lub składki regularne w zależności od umowy. W przypadku wystąpienia zdarzenia objętego ubezpieczeniem krewni otrzymują pieniądze.
Ubezpieczenie na życie oparte na analizie ryzyka często służy jako podstawa tzw. ubezpieczenia mieszanego, w którym wypłata świadczenia następuje nawet w przypadku zachorowania lub odniesienia obrażeń. Nie powstają żadne oszczędności.
Z takim mieszanym ubezpieczeniem możesz wybrać:
- Wysokość wypłaty;
- Wykaz możliwych zdarzeń niepożądanych (niepełnosprawność, uraz, choroba terminalna);
- Czas trwania, od jednego roku do 20 lat lub więcej.
Składki obliczane są przez przedstawiciela firmy ubezpieczeniowej. Zależy to od stawek firmy i innych czynników (np. wysokości świadczeń).
Innym szczególnym przypadkiem ubezpieczenia od ryzyka jest ubezpieczenie kredytu. W tym przypadku, jeśli bank jest wymieniony jako beneficjent, to nie Ty otrzymasz wypłatę, ale bank, w którym zaciągnąłeś kredyt. Jeśli coś Ci się stanie, Twoi krewni nie będą musieli płacić za Ciebie.
Ubezpieczenie oszczędnościowe
Połączenie ubezpieczenia i oszczędności. W klasycznym ubezpieczeniu oszczędnościowym mamy do czynienia z ustaloną stopą zwrotu. Jednak możliwy zysk będzie również niższy niż w przypadku ubezpieczenia inwestycyjnego.
Po zawarciu umowy możesz skorzystać z obu lub jednej z dwóch opcji:
- Jeśli zajdzie zdarzenie objęte ubezpieczeniem, Twoje uposażone osoby (czyli te, które określisz w umowie) otrzymają wypłatę (za ryzyko śmierci);
- Nic Ci się nie stało przed końcem umowy, otrzymujesz swoje oszczędności (ryzykując „przeżycie” lub „przetrwanie do pewnego wydarzenia”).
Możesz wystąpić do urzędu skarbowego z wnioskiem i zwrócić odliczenie od podatku w wysokości opłaconych składek ubezpieczeniowych za okres rozliczeniowy (ale nie więcej niż przekazany podatek dochodowy od osób fizycznych) z tytułu dobrowolnych umów ubezpieczenia na życie na okres 5 lat lub dłuższy.